Dlaczego opłacalne jest regularne czyszczenie paneli słonecznych?

Musimy mieć świadomość, że panele słoneczne powinny być czyszczone w sposób regularny. Głównie za prawidłową i regularną konserwacją paneli słonecznych przemawiają dwa argumenty główne. Po pierwsze jest to ich bezawaryjna praca, a po drugie wykorzystanie ich pełnej wydajności. Dzięki temu czyste urządzenia przetwarzają nieco więcej promieniowania słonecznego.

Zabrudzenia organiczne różnego rodzaju, jak i chemiczne, które mają miejsce w środowisku zanieczyszczonym mają nie tylko wpływ na samą efektywność, ale także mogą wywołać pewne uszkodzenie instalacji PV. Producenci co prawda je zabezpieczają przed takimi wypadkami odpowiednimi powłokami, ale nieraz latami zalegające coraz to większe warstwy niezmytych osadów przeróżnego pochodzenia doprowadzić mogą do bezpośrednich uszkodzeń w modułach PV. Chociażby w wyniku efektu zacienienia.

Niedawno zostały opracowane panele słoneczne samoczyszczące. Są one wyposażone w specjalne zraszacze. Pracują one dokładnie w dwóch trybach. W pierwszym urządzenia myte są specjalną mieszaniną wody oraz mydła. W fazie drugiej są jedynie spłukiwane wodą. Sam proces się odbywa raczej pod niskim ciśnieniem. Jest ono bezpieczne dla powłok modułów PV. W wielu firmach są także oferowane moduły z tak zwaną dodatkową nanopowłoką. Wspomaga sam proces czyszczenia, a do tego zapobiega przywieraniu wszelkich zabrudzeń do powierzchni szkła.

Wybór ostateczny należy do nas. Pamiętajmy o czyszczeniu, a nie dojdzie do awarii czy też nieprawidłowości w działaniu paneli.